top of page

בדיקת לחץ דם מרכזי

היום יותר מתמיד עולם הרפואה מבין את המורכבות של יתר לחץ דם, מחלה שמשפיעה על כ-1.8 מיליארד אנשים מסביב לעולם. בין היתר שיטות מדידה חדשות ומדויקות יותר משפרות את יכולות האבחנה של המחלה. ביניהן נמנית גם מדידת לחץ הדם המרכזי. למדו כיצד לבצע את הבדיקה ואיך היא יכולה לעזור למומחה ללחץ דם ולכם

ניתן לבצע בדיקת לחץ דם מרכזי במרפאת פרופ' לייבה

3

הבדיקה מאפשרת להעריך את גמישות העורקים הגדולים

2

לחץ דם מרכזי היא בדיקה לא פולשנית שנמשכת 3 דקות

1

תקציר

לחץ הדם שלנו דואג לכך שהדם העשיר בחמצן יגיע ממשאבת הלב שלנו אל כל רקמות הגוף. בגופנו קיימות שלל מערכות שונות כדי לשמור על לחץ הדם התקין ולהתאים אותו למצבים משתנים. למשל, לחץ הדם מושפע מכמה חזק הלב שלנו פועם ואיזה נפח של דם הוא מזרים בגוף.

 

כשהלב שלנו מתכווץ הוא דוחף את הדם במערכת העורקית בלחץ מסוים: זה הלחץ הסיסטולי שנחשב תקין עד לערך של 120 ממ״כ. כאשר הוא ״נרפה״ הוא שואב את הדם חזרה תוך שמירה על לחץ הדם הדיאסטולי שערכו התקין הוא עד 80 ממ״כ.

 

רובנו נוהגים למדוד את לחץ הדם שלנו באפן שגרתי בעת ביקור במרפאה. המדידה המוכרת עם השרוול המתכווץ על הזרוע מספקת לרופא מידע מסוים אודות לחץ הדם שלכם. אולם בהדרגה מחקרים מראים שהמדידה הזו לא מדויקת מספיק וממליצים לפנות לבדיקות נוספות. בין הבדיקות הללו נכללת בדיקת ״הולטר״ לחץ דם שמספקת מדידות לאורך 24 או 48 רצופות.

 

בדיקה נוספת היא מדידה של לחץ הדם המרכזי. היא אמנם שכיחה פחות מקודמותיה אך מחקרים מצאו שהיא יעילה במיוחד לאבחנה מדויקת של יתר לחץ דם ולחיזוי תחלואה לבבית.

לחץ דם מרכזי

בדיקת לחץ דם מרכזי מאפשרת לרופאים 'להציץ' אל תוך העורקים שלך בצורה לא פולשנית

לחץ הדם המרכזי לעומת לחץ הדם הפריפרי

מלבד הלב, גם כלי הדם שמובילים את הדם בכל גופנו משפיעים על לחץ הדם שלנו. בפרט משפיעה המערכת העורקית: היא מסתעפת מאבי העורקים (האורטה), העורק הראשי בגופנו שיוצא ישירות מהלב, לעורקים קטנים יותר ויותר שמובילים את הדם המחומצן לאיברי המטרה.

 

כאשר העורקים שלנו צרים יותר הדם עובר דרכם בלחץ גבוה יותר. המנגנון הזה קשור באפן הדוק להתפתחות של יתר לחץ דם וגם מהווה מטרה טיפולית: חלק מהתרופות ליתר לחץ דם גורמות להרפית העורקים ולהתרחבותם באפן ישיר או עקיף.

 

מתוך העובדה שקוטר העורקים משפיע על לחץ הדם ניתן להבין שלחץ הדם באבי העורקים – שקוטרו בין 1.5-3 ס״מ לכל אורכו - עשוי להיות נמוך במעט מהלחץ בעורקים שקוטרם קטן יותר. לחץ הדם במרפאה מודד את הלחץ בעורק הזרוע (העורק הברכיאלי) שקוטרו עשירית מכך ועשוי להחמיץ שינויים חשובים.

 

הלחץ באבי העורקים מייצג את לחץ הדם המרכזי ולעומתו לחץ הדם בעורק הזרוע מייצג את לחץ הדם הפריפרי. הפערים בין ממוצע הלחצים של השניים יכולים להגיע עד ל-35 ממ״כ.  השונות שקיימת ביניהם עשויה להסביר את החשיבות של מדידת לחץ הדם המרכזי – ולא רק לחץ הדם הפריפרי כפי שמתבצע במרבית המרפאות בקהילה כיום.

 

לחץ דם מרכזי היא בדיקה לא פולשנית שמאפשרת לחשב את גמישות העורקים המרכזיים בגופנו. 

תוצאות הבדיקה, שנעשית בקליניקה, מאפשרות לשפר ולטייב את תוצאות הטיפול שלך

שינויים בעורקים משפיעים על לחץ הדם – ומנבאים תחלואה

דפנות העורקים שלנו מורכבות משריר חלק ומרקמת חיבור גמישה. יחד הם נותנים לדפנות את היכולת להתכווץ ולהתרחב במידת הצורך. עם הגיל חלים שינויים ברקמות הללו שמורידים את רמת הגמישות של העורקים ומובילים להקשחתם. שינויים אלו מואצים בנוכחות מחלות כמו סוכרת, אי ספיקת כליות ועודף שומנים בדם (היפרליפידמיה).

 

השינויים הללו מתרחשים בכל העורקים שלנו אבל ההשפעה שלהם על לחץ הדם המרכזי היא חשובה במיוחד. יתר לחץ דם מרכזי נמצא כגורם מנבא בצורה טובה לתחלואה לבבית. הוא גם נמצא במחקרים כמדויק יותר בהשוואה ללחץ הדם הפריפרי שנמדד במרפאות או במכשיר הולטר.

 

מדידת לחץ הדם המרכזי באבי העורקים אינה מחייבת פעולה פולשנית. הטכנולוגיה כיום מאפשרת את המדידה שלו בעזרת מתמרים עוריים לא פולשניים. אלו מספקים נתונים מתוכם ניתן לגזור ולחשב את לחץ הדם המרכזי כבר במרפאה, תוך דקות ספורות.

מדידת לחץ הדם המרכזי נותנת מידע נוסף

מדידת לחץ דם מרכזי בצורה לא פולשנית מספקת מספר נתונים חשובים שיכולים לעזור לרופא המומחה ללחץ דם להתאים את הטיפול התרופתי עבורכם. למשל היא יכולה להגיד לרופא מהו לחץ הדם העורקי המרכזי הממוצע (MAP), מהו הפרש הפעימה המרכזי (PP) ומהי מהירות התקדמות גל הדופק (PWV). חישוב הפרמטרים הללו נמצא במחקרים שונים כגורם אמין יותר לאבחנה נכונה של יתר לחץ דם.

 

מהירות התקדמות גל הדופק (PWV) באבי העורקים היא נתון חשוב במיוחד. שינויים בדפנות העורק שגורמים להתקשחות – כמו לדוגמה טרשת עורקים – משנים את צורת התקדמות גל הדופק ובהתאם משפיעים על המהירות שלו.

 

כלומר מנתון זה ניתן להסיק בצורה טובה יחסית על מצב הפגיעה בדפנות אבי העורקים. פגיעה זו חשובה בפני עצמה ולעתים יכולה לבטא פגיעה גם בעורקים נוספים בגוף, לדוגמה העורקים הקורונריים שמספקים דם ללב.

לחץ הדם המרכזי הוא כלי עוצמתי עבור מומחה ללחץ דם

מדידה של לחץ דם מרכזי יכולה להיות יעילה במגוון מקרים. למשל במטופל צעיר שמתייצג עם יתר לחץ דם לא אופייני היא יכולה לאשש או לשלול את קיומו של יתר לחץ דם ראשוני – ובכך להכריע אם עליו להתחיל טיפול או לא.

 

הבדיקה שימושית גם למטופלים עם גורמי סיכון נוספים לתחלואה לבבית או מחלות רקע שמגבירות את התקשחות אבי העורקים. במקרים אלו היא יכולה לסייע בהבנה טובה יותר של מידת איזון יתר לחץ הדם ואף לשנות את הטיפול התרופתי בהתאם לממצאי הבדיקה.

 

במקרים אלו ואחרים הבדיקה יכולה לסייע לרופא המטפל ביתר לחץ הדם לקבל החלטות טובות יותר בקשר למטופל שלו ולהבין טוב יותר את מהלך המחלה שלו.

איזון לחץ דם הוא משימה מורכבת שצריך להשאיר למקצוענים.
ציוד לחץ הדם הייחודי שלנו מאפשר מדידת לחץ דם מרכזי בקליניקה, בבדיקה לא פולשנית, ובפענוח רופא מומחה.

bottom of page