top of page

רופא מומחה ללחץ דם

אם אתה סובל מערכי לחץ-דם לא מיטביים על אף טיפול רפואי, או שערכי לחץ-הדם שלך יוצאים לעיתים קרובות מאיזון, חשוב שתדע שישנם רופאים מומחים באופן ייחודי בטיפול בלחץ דם גבוה או נמוך. לחץ-הדם בערכים גבוהים מחייבת אבחון וטיפול מדויק על-ידי מומחים- מה מייחד מומחים ללחץ דם?

במקרים אלה ואחרים יכול רופא מומחה ללחץ דם לסייע באבחון ובטיפול

3

הרופא בקופת החולים לא תמיד מצליח לאזן את לחץ הדם שלך ללא תופעות לוואי

2

לחץ דם גבוה הוא גורם סיכון משמעותי למחלות רבות וחשוב לטפל בו

1

תקציר

איזון לחץ דם הוא משימה מורכבת שצריך להשאיר למקצוענים: תזונה בריאה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי שנתפר עבורך אישית הם חשובים כולם כדי להוריד את לחץ הדם שלך. 

נזקיו של יתר-לחץ דם מתמשך מצטברים ומתגברים לאורך השנים ולרוב אינם ברי תיקון. אנשים רבים סובלים מערכי לחץ-דם גבוהים במשך שנים ללא פנייה לבירור מעמיק אצל מומחה לטיפול ביתר לחץ-דם. למומחים אלו יכולת לאפיין את סוג יתר לחץ-הדם שלך ולהתאים לך טיפול שלא תמיד נמצא בשימוש על-ידי רופאים מתחומי מומחיות אחרים.

2.jpg

הסכנות ביתר לחץ-דם, ולמה הוא מכונה 'הרוצח השקט'?

Prof Adi Leiba , Immediate Past President, Israeli Society of Hypertension  

אם ערכי לחץ-הדם שלך גבוהים מהערכים 140/90 מ"מ כספית, המשמעות היא שאתה סובל מיתר לחץ-דם. מפתיע לגלות שרק ב-10% ממקרי יתר לחץ-הדם ניתן לדעת מהי הסיבה לתופעה (יוגדר כלחץ-דם שניוני), ואילו ברוב המקרים, 90% לא ניתן לקבוע בבירור מהו הגורם.

לרוב, ליתר לחץ-דם אין תסמינים גופניים, כך שללא מדידה רוב האנשים לא ידעו שהם סובלים מכך. זוהי הסיבה לכינוי 'הרוצח השקט'. בערכי לחץ-דם קיצוניים יהיו תסמינים כמו כאבי ראש, כאבים בחזה וקוצר נשימה. לחץ-דם גבוה הוא גורם סיכון משמעותי למחלות רבות, כמו התקפי לב, אירועים מוחיים, פגיעה כלייתית ופגיעה בעיניים. נמצא למשל, ששיעור של כ-70% מהלוקים בשבץ מוחי, סבלו קודם לכן מיתר לחץ-דם.

כל מי שסובל מלחץ-דם גבוה צריך להיות במעקב רפואי. הטיפול כולל לרוב ירידה במשקל, פעילות גופנית, צריכה נמוכה של מלח וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי מורכב לרוב משילוב של תרופות, ונדרשות התאמות בטיפול כאשר נלקחות תרופות נוספות או כאשר ערכי לחץ-הדם יוצאים מאיזון.

למה צריך מומחה ללחץ דם גבוה?

ההתמחות הספציפית של רופאים בטיפול ביתר לחץ-דם נוסדה בשנת 1998 על ידי העמותה האמריקנית להתמחות ביתר לחץ-דם (ASH - American society of hypertension). הצורך בקיומו של תחום התמחות ספציפי זה עלה לאחר שמחקרים הראו שבעיית לחץ-הדם אינה מאובחנת מספיק ואינה מטופלת ברמה מספיק טובה. מחקר מאותה התקופה אף הראה שפחות מ-10% ממקרי יתר לחץ-הדם מטופלים בטיפול אופטימלי. המטרה היתה לקדם את הטיפול ביתר לחץ-דם על ידי התאמת טיפול תרופתי טוב יותר, הקניית הרגלי חיים בריאים יותר למטופלים ולאוכלוסייה כולה.

רופאים מומחים ללחץ דם עושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, תרופות ייחודיות וניסיון רב כדי לאבחן ולטפל באופן יעיל יותר במחלות לחץ דם מורכבות

המומחים בטיפול ביתר לחץ-דם מרכזים אליהם את בסיס הידע בטיפול בלחץ דם מכל יתר תחומי הרפואה המשיקים, משתמשים בבדיקות רגישות שיכולות לגלות סיבות נסתרות ליתר לחץ-דם, ובעיקר רואים את בעיית יתר לחץ-הדם כבעיה המרכזית שמצריכה את תשומת ליבם.

חשוב להבין שלחץ-הדם הוא בעיה הנוגעת לתחומי רפואה רבים, כמו קרדיולוגיה, נפרולוגיה (טיפול במחלות כליות), אנדוקרינולוגיה (הפרעות הקשורות להורמונים), ורפואה פנימית. כל אחד מהרופאים המטפלים רואה את בעיית לחץ-הדם מנקודת המבט שלו, והיא לא תמיד הסוגיה הראשית בה אותם רופאים מטפלים. למשל, קרדיולוג עשוי לראות בלחץ-הדם כתופעה שיש לטפל בה באופן משני לפגם הלבבי. הבעיה מחמירה כאשר אותו אדם סובל מכמה מחלות המושפעות ומשפיעות על לחץ-הדם, כמו למשל חולה סוכרת שסובל גם מבעיה לבבית או הפרעה הורמונלית.

בנוסף, בניגוד לרופאים אחרים, למומחים בטיפול ביתר לחץ-דם יש ניסיון רב בטיפול גם בתרופות שאינן נמצאות בשימוש נרחב. קיים מגוון של תרופות לטיפול ביתר לחץ-דם, ועדיין בארץ מרבית המטופלים יזכו לטיפול במגוון מצומצם וקבוע יחסית של תרופות. בשונה מרופאים מומחים אחרים, לרופאים המומחים בטיפול ביתר לחץ-דם יש ניסיון גם בטיפול בתרופות הפחות נפוצות, שיתכן שדווקא הן מתאימות להיסטוריה ולרקע הרפואי שלך.

היתרונות: התמקצעות, אמצעים מיוחדים ותרופות פחות נפוצות

גישה לטכנולוגיה מתקדמת יותר

למומחים בטיפול ביתר לחץ-דם יש אפשרות להשתמש גם במבחנים מפורטים יותר שיכולים לעזור לקבוע את המקור לבעיה.

במרפאה של פרופ' לייבה, מומחה ללחץ דם ברחובות וברמת גן, אנחנו עושים שימוש בבדיקת הולטר לחץ דם, בדיקת לחץ דם מרכזי, בדיקה פיזיולוגית מתקדמת בשם אימפידנס ובדיקת לחץ דם ביתית שמפחיתה חרדה.

במקרים רבים בדיקות אילו עשויות לשפוך אור על לחץ הדם ה" ראשוני" ולהגדיר אותו באופן מדוייק יותר ומותאם אישית.

מומחים ביתר לחץ-דם ואיך למצוא אותם?

התמחות בטיפול ביתר לחץ-דם היא התמחות-על שאליה מגיעים רופאים שסיימו התמחות ברפואה בתחום רפואי אחר. על אף שבישראל היא לא מוכרת באופן רשמי כהתמחות נפרדת, היא מוכרת כך בעולם.

בישראל פועלת גם החברה הישראלית ליתר לחץ דם תחת ההסתדרות הרפואית בישראל שמטרתה לקדם את תחום לחץ הדם הגבוה בתוך העולם הרפואי בישראל ומחוצה לו. פרופ' עדי לייבה הוא יו"ר החברה.

בנוסף, בחלק מבית-החולים קיימות יחידות מיוחדות שעוסקות בנושא (לעיתים במסגרת המכון הנפרולוגי), אליהן ניתן להגיע עם מסמך התחייבות מטעם קופת החולים (טופס 17).

רופאים שמטפלים בלחץ דם גבוה או בלחץ דם נמוך מייעצים לעיתים קרובות גם אופן פרטי: המרפאות של פרופ' לייבה ברחובות וברמת גן מקבלות מטופלים באופן פרטי ובהסדר עם קופת החולים מכבי, לאומי וחברת הביטוח הראל.

מתי מומלץ לשקול פנייה לרופא מומחה בטיפול בלחץ-דם?

במרבית המקרים הפנייה אל רופא מומחה בטיפול ביתר לחץ-דם תיעשה אם אתה עונה לאחד מהקריטריונים הבאים:

1. ערכי לחץ-דם גבוהים על אף טיפול תרופתי אינטנסיבי במשך לפחות שישה חודשים.

2. קיים חשד שיתר לחץ-הדם שלך נובע ממקור סמוי ולא התגלה עד כה על-ידי הרופאים שטיפלו בך.

3. קושי במציאת הרכב ומינון התרופות המתאים לשליטה ביתר לחץ-דם, כך שאתה סובל מתופעות לוואי של הטיפול.

4. הריון בקרב מי שסובלת מיתר לחץ-דם.

 

הפנייה לרופא מומחה בטיפול ביתר לחץ-דם אינה חובה עבור כל מי שהתגלה אצלו מצב של יתר לחץ-דם. עם זאת, פנייה לרופא מומחה בלחץ דם יכולה להיות חשובה במיוחד אם אתה סובל מלחץ דם גבוה לא מאוזן, סובל מתופעות הלוואי של הטיפול או חולה גם במחלות אחרות שיכולות להגביר את הפגיעה שבלחץ דם גבוה.

איזון לחץ דם הוא משימה מורכבת שצריך להשאיר למקצוענים: תזונה בריאה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי שנתפר עבורך אישית הם חשובים כולם כדי להוריד את לחץ הדם שלך. 

bottom of page